Když ráno jdete do práce, je tma. Když se vracíte z práce domů, je zase tma. Přichází období depresí. Jak řešit únavu a psychické vyčerpání v tomto období nám svou radou přispěla Jana Ranušová.

Cítíte pracovní vypětí, tělesný a duševní stres? Nechte se varovat, než začnou mít negativní vliv na vaše zdraví. Jak se těchto pocitů zbavit? Vyzkoušejte třezalku, pomůže vám zbavit se napětí a stresu, aniž by vyvolávala únavu a slabost, pomáhá mužům i ženám získat ztracenou duševní rovnováhu, radí odbornice na přírodní léčbu Jana Ranušová.

„Třezalka totiž obsahuje hypericin, což je látka povzbuzující náladu. Extrakt z třezalky obsahuje tolik účinných látek, že vás bude chránit i před psychickou únavou a stresem – ať už je jeho původcem práce či složitá osobní situace. Je vhodný i při nespavosti, úzkostných stavech či žaludečních neurózách,“ jmenuje příznivé účinky třezalky Jana Ranušová.

Recept na duševní pohodu podle Sebastiana Kneippa

Třezalka tečkovaná patřila mezi nejoblíbenější bylinky faráře a léčitele Sebastiana Kneippa (1821 – 1897). Přinášíme vám šest kroků, jak obnovit duševní pohodu:
1. Spěte a dodržujte spánkový režim! To znamená, choďte spát a vstávejte relativně ve stejnou hodinu.
2. Hýbejte se! Pohyb produkuje hormony na bázi endorfinů neboli hormonů štěstí.
3. Využijte posledních slunečních paprsků! Světlo vyvolává vylučování serotoninu v organismu. I klasická medicína konec konců léčí deprese bílým světlem.
4. Jezte zdravě! Především dostatek ovoce a zeleniny.
5. Choďte mezi lidi! Když budete zavření doma, nejspíše si splín ještě prohloubíte. Jděte do divadla, na koncert anebo pozvěte rodinu na večírek s tím, že každý donese něco k jídlu.
6. Užívejte pravidelně třezalku tečkovanou aspoň po dobu 4 až 6 týdnů.

Kdo by neměl užívat třezalku?

Třezalka není vhodná pro osoby, které se léčí klasickými antidepresivy, při současném užívání třezalky jim hrozí příliš vysoká hladina serotoninu. Také není vhodná pro ženy užívající  hormonální antikoncepci, protože urychluje její vstřebávání, a tím snižuje dobu působení. Přípravek se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám, dětem a mladistvým do 18 let. Pozor by si měli dávat lidé citliví na sluneční záření, kteří již v minulosti měli alergii na sluníčko a také osoby krátce po transplantaci orgánů.